Historia Biblioteki w Brodach
Historia miasta Brody jest przebogata, a pierwsze wzmianki o Foerten pochodzą już z XIV wieku. Rody takie jak von Dohn, Biberstein czy Brühl zbudowały wyjątkowość tego miejsca.
W czasach zawiadywania tym majątkiem przez powyższych możnowładców biblioteka w Brodach istniała prywatnie. W XVIII wieku, gdy Brodami opiekował się Henryk von Brühl, mieściła się na drugim piętrze pałacu. Udostępniana jedynie wybranym, stanowiła osobistą kolekcję hrabiego, liczącą tysiące woluminów; m.in. cenny zbiór projektów dotyczących słynnych dzieł architektury drezdeńskiej, jak zespół Zwingera, Kościoła Dworskiego czy ogrodu Großer Garten.
Wraz z końcem wojny i wkroczeniem do wsi oddziałów armii sowieckiej w obiekcie wybuchł kolejny w jego historii pożar, podczas którego pałac spłonął, a dobytek Brühla został doszczętnie zniszczony.
Dopiero w 1949 roku wraz ze zmianami politycznymi utworzono publiczną placówkę biblioteczną w Brodach, którą umiejscowiono w lokalu pałacowym. Otrzymała ona na początek 580 publikacji. Z czasem naturalnie skarbnica zaczęła się powiększać.
W kolejnych latach lokalizacja biblioteki zmieniała się wielokrotnie. Mieściła się m.in. w budynku obecnego Urzędu Gminy przy ul. Rynek 2 czy przy ul. Wolności. Od wielu lat na stałe zajmuje miejsce w budynku dawnego kina przy ul. Kilińskiego 9. (ul. Kilińskiego przed 1945 rokiem)
Gminna Biblioteka Publiczna nieodwracalnie wpisała się w krajobraz Brodów i zmienia się na potrzeby mieszkańców. Miała wielu dyrektorów (kolejno): Annę Pęczkowską, Irenę Otrębę, Janinę Woźniak, Janinę Bąk, Alinę Mielnik, Alicję Jakubiec, Teresę Leję, Annę Bielak, Marię Hanousek, Eugenię Hypiak, Barbarę Siudę, Krystynę Kapuścińską, Marzenę Giemzę oraz Małgorzatę Włodarkiewicz. Obecnie pieczę nad tym miejscem sprawuje Magdalena Broniecka.
Historyczne echa są odczuwalne w księgozbiorze biblioteki. Pierwszą zarejestrowaną w spisie publikacją była Myśl o nowej Polsce A. Lampe wydana w 1948 roku.
Lecz biblioteka to nie tylko książki. To społeczność i inicjatywy kulturalne (również te międzynarodowe). Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach zawsze z chęcią brała udział we wszelkich działalnościach. Ponadto od 1986 roku współtworzyła Brodzkie Towarzystwo Kultury.
Historia Gminnej Biblioteki Publicznej w Brodach nadal się tworzy, a jej pracownicy starają się rozpowszechniać czytelnictwo, organizować ciekawe zajęcia oraz rozwijać zainteresowania kulturalne mieszkańców Gminy Brody.